Znáte nejčastější mýty, které jsou spojeny s platností nového Nařízení IVDR?
Od 27. května 2022 je plně účinné nové Nařízení (EU) 2017/746 (IVDR). Vzhledem k novelizaci Nařízení na poslední chvíli existuje řada mýtů, které jsou se současným stavem IVDR spojeny. Jaké jsou nejrozšířenější?
Častým omylem laboratoří je, že pokud byla smlouva na dodávky IVD produktů uzavřena již před delší dobou, nemusí po celou dobu její platnosti dokumenty k produktům nijak kontrolovat. Pokud jsou ale v rámci tendru dodávány také produkty Třídy A dle IVDR, na ty vyrobené po 26. květnu 2022 se už IVDR vztahuje. Laboratoř si tedy musí zajistit platná EU Prohlášení o shodě na tyto produkty, aby při dalším auditu akreditačního nebo certifikačního orgánu mohla prokázat soulad svého systému řízení kvality s platnou legislativou a nebyla v riziku NESHODY (jak jsme již vysvětlili v Mýtu č. 2).
Naše zákazníky můžeme ujistit, že ať už naše produkty dodáváme v rámci tendrů nebo ne, na všechny přístroje a extrakční kity máme nová prohlášení o shodě již od května 2022!
Přestože byly lhůty pro použití in-house vyrobených prostředků prodlouženy (novela IVDR č. (EU) 2022/112), nové nařízení IVDR je v této otázce velmi přísné. Požadavky IVDR se nyní nevztahují pouze na prostředky vyráběné a používané v rámci jednoho jediného právního subjektu. To znamená, že laboratoře nesmějí sdílet své in-house vyrobené prostředky ani mezi nějakým způsobem propojenými subjekty.
Kromě toho, už od roku 2024 musí laboratoře využívající vlastní (in-house) metody zajistit:
My v GeneProof víme, že úlohou laboratoří je vyšetřovat vzorky pacientů. Vyberte si proto raději z široké nabídky našich produktů a všechny povinnosti vyplývající z IVDR nechte na nás.
Častým omylem laboratoří je, že se jich účinnost IVDR nijak netýká a odpovědnost za případné chyby v dodržování IVDR jsou pouze na straně výrobce IVD produktů.
Každá laboratoř však musí být akreditována (např. podle normy ČSN EN ISO 15189 ed2:2013) a případně mít certifikovaný systém řízení kvality. Pokud akreditační nebo certifikační orgán při pravidelném auditu zjistí, že laboratoř nemá platnou dokumentaci k používaným výrobkům, může u laboratoře z tohoto důvodu vyplynout NESHODA se všemi důsledky, které z toho vyplývají.
Pokud tedy laboratoř v současné době používá například soupravy na extrakci nukleových kyselin vyrobené po 26. květnu 2022 a na tyto produkty nemá platné EU Prohlášení o shodě dle IVDR, vystavuje se riziku, že vyšetření provedená ve sledovaném období nebudou ve shodě s jejich systémem řízení kvality, neboť byla pravděpodobně provedena v rozporu s platnou legislativou použitím necertifikovaného produktu.
My v GeneProof si vážíme partnerství s našimi zákazníky a nikdy bychom fungování jejich laboratoře neohrozili. Platná EU Prohlášení o shodě pro produkty třídy „A“ si můžete stáhnout na příslušných produktových stránkách již od května 2022.
Nebyla. Od 27. května 2022 je nové nařízení (EU) 2017/746 (IVDR) plně účinné. Přestože pro některá IVD produkty byla schválena přechodná ustanovení, IVD produkty třídy „A“ (nesterilní) plně podléhají Nařízení 2017/746 (IVDR) – neexistuje pro ně žádné odkladné ani přechodné období.
To znamená, že všechny soupravy pro extrakci nukleových kyselin a přístroje pro IVD musí být od května 2022 certifikovány CE IVD podle IVDR. Musí být vydáno nové EU Prohlášení o shodě a splněny všechny obecné požadavky na bezpečnost a výkon (tzv. GSPR).
Na profesionalitu GeneProof se můžete spolehnout – všechny naše extrakční kity a přístroje jsou samozřejmě certifikovány dle IVDR! Podívejte se, o které se jedná.
Sledujte nás – brzy pokračujeme!
+420 543 211 679
sales@geneproof.com
Poslat dotaz
+420 730 176 222
support@geneproof.com